ArcToolbox  مجموعه ای از ابزارهایی است که هرکدام از این ابزارها توانایی ویژه ای را در کار با نرم افزار ArcGIS به شما می دهد. این ابزارها که با عنوان Geoprocessing Tools شناخته می شوند بالغ بر600 ابزار می باشند.ادامه مطلب...
برچسب ها : gis ،آموزش ،آموزش نرم افزار ،نرم افزار
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۱ تیر ،۱۳٩٠ توسط مهدی فرداد
نظرات شما ()

GPS های شرکت گارمین (Garmin) به علت قیمت مناسب و در دست رس بودن متداول ترین جی پی اس های دستی در ایران می باشند به این منظور نحوه ی تخلیه اطلاعات محصولات این شرکت را برای آموزش انتخاب کردم .
برای این کار باید نرم افزار Mapsource را بروی کامپیوتر خود نصب کنید این نرم افزار در هنگام خرید جی پی اس درون جعبه آن قرار دارد و می توانید آخرین ورژن آن را از سایت شرکت گارمین به صورت رایگان دریافت کنید.

مراحل کار به صورت زیر است .

  1. ابتدا جی پی اس را روش کنید.
  2. کابل USB را به GPS متصل کرده وبه درگاه USB کامپیوتر متصل کنید .
  3. نرم افزار Mapsource را باز کنید
  4. در MenuBar و از گزینه Transfer گزینه ReceiveFromDivice را انتخاب کنید و گزینه FindDevice را انتخاب کنید.
  5. نرم افزار به دنبال دستگاه جی پی اس شما خواهد گشت و پس از پیدا کردن آن پیغامی صادر می کند مبنی بر اینکه نوع دستگاه شما را نشان می دهد .
  6. در این قسمت باید نوع اطلاعات مورد نظر برای تخلیه را انتخاب کنید که چند گزینه دارد Waypoint-track-Rout-Map که شما نوع اطلاعات مورد نیاز خود را تیک می زنید و دکمه Receive را کلیک کنید .
  7. اطلاعات روی صفحه نمایش داده می شود
  8. از مسیر File /saveAs نامی برای فایل خود انتخاب کرده و به صورت DXF ذخیره می کنید

حالا شما فایلی با فرمت DXF دارید که به راحتی می توانید آن را به محیط GIS یا CAD اضافه و ویرایش کنید


برگرفته از سایت ژئومپیا

www.geomapia.net

 
برچسب ها : gis ،آموزش ،نقشه ،داده های رقومی
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۱ تیر ،۱۳٩٠ توسط مهدی فرداد
نظرات شما ()

 

استفاده از قابلیتهای GIS و RS در تهیه نقشه سیمای فرسایش آبی حوزه آبخیز امامچای

اباذر اسمعلی1*

1 استادیار دانشکده کشاورزی، دانشگاه محقق اردبیلی

 

چکیده

در این تحقیق اقدام به تفکیک منفرد انواع فرسایش آبی و تهیه نقشه سیمای فرسایش با استفاده از تکنیکهای GIS و RS شده و با بررسیهای صحرایی در سطح واحدهای کاری تکمیل شد. چهار نوع اصلی فرسایش آبی موجود در حوزه آبخیز امامچای اردبیل شامل
فرسایش
های سطحی، شیاری، آبراههای و رودخانهای تشخیص داده شده و با در نظر گرفتن مناطق فاقد فرسایش، نقشه سیمای فرسایش آبی در پنج کلاس تهیه شد. نقشه فرسایش سطحی، از ترکیب رنگی 543= RGB تصاویر ماهواره IRS هند تهیه شد. محدوده و شدت فرسایش
رودخانه
ای از روی عکس هوایی جدا شد. در تفکیک فرسایش آبراههای از تصاویر ماهوارهای و الگوریتم طبقهبندی نظارت شده در سنجش از دور (RS) و نرمافزار ILWIS3.2 استفاده شد. محدودههای تحت تأثیر فرسایش شیاری، شامل مناطقی میشود که به غیر از فرسایشهای سطحی، آبراههای، کناررودخانهای و همچنین مناطق فاقد فرسایش باشد. نتایج حاصله نشان داد که با استفاده از تکنیک RS، تفکیک حدود 70 درصد موارد فرسایش آبراههای به آسانی انجام میگیرد. همچنین بررسیها نشان داد که 94/4 درصد منطقه فاقد آثار فرسایش، 82/15 درصد فرسایش سطحی، 71/65 درصد شیاری، 09/11 درصد آبراههای و 44/2 درصد آن نیز شامل فرسایش رودخانهای است.

واژههای کلیدی: فرسایش آبی، GIS، RS، امامچای، اردبیلادامه مطلب...
برچسب ها : gis ،سنجش از دور ،مقالات ،علوم زمین
ارسال در تاريخ شنبه ٢۱ خرداد ،۱۳٩٠ توسط مهدی فرداد
نظرات شما ()