با پیشرفت شگرف علوم گوناگون و اتصال این علوم به جوامع بشری با پیچیدگی و حجم بالایی از اطلاعات مواجه هستیم که -جی آی اس-  یکی از راه حل های آسان سازی این پیچیدگی ها  می باشد . یکپارچه سازی این داده ها و در دسترس قرار دادن آن ها برای اقشار مختلف جامعه نیازمند تکنولوژی جدیدی است با نام -وب جی آی اس- . این تکنولوژی به ما اجازه دسترسی به منابع عظیمی از داده های مکانی و توصیفی را در کمترین زمان با کمترین هزینه و در هر مکانی برآورده می سازد . قصد داریم روش جامعی برای پیاده سازی این پروژه ارایه کنیم که قابل گسترش برای هر منطقه - شهر - استان - کشور و مناطق وسیع تری باشد .  


چکیده :

با پیشرفت شگرف علوم گوناگون و اتصال این علوم به جوامع بشری با پیچیدگی و حجم بالایی از اطلاعات مواجه هستیم که -جی آی اس-  یکی از راه حل های آسان سازی این پیچیدگی ها  می باشد . یکپارچه سازی این داده ها و در دسترس قرار دادن آن ها برای اقشار مختلف جامعه نیازمند تکنولوژی جدیدی است با نام -وب جی آی اس- . این تکنولوژی به ما اجازه دسترسی به منابع عظیمی از داده های مکانی و توصیفی را در کمترین زمان با کمترین هزینه و در هر مکانی برآورده می سازد . قصد داریم روش جامعی برای پیاده سازی این پروژه ارایه کنیم که قابل گسترش برای هر منطقه - شهر - استان - کشور و مناطق وسیع تری باشد .                                                        

 

1 مقدمه

امروزه جی آی اس آنچنان در مدیریت و کنترل مناطق و شهر ها و ... نفوذ کرده است که نبود آن می تواند شکاف غیر قابل جبرانی در بدنه آن ها وارد نماید .

تمام مراکز دولتی سازمان ها و موسسات تجاری مرتبط با عمران شهری محققین و دانش پژوهان و ... همه و همه از داده های جی آی اس برای رشد و توسعه اهداف خود بهره می گیرند .

این علم و تکنولوژی مفید روز به روز جای خود را در قسمت های مختلف جامعه باز نموده و توجه کارشناسان و متخصصین را به خود جلب نموده است و این در حالی است که تصمیم گیری های حساس و دقیق نیازمند استفاده از این تکنولوژی می باشد . با این تفاسیر و آگاهی از مزایای این سیستم به معایب آن پرداخته و با بررسی پروژه های نمونه انجام شده در نقاط مختلف دنیا - راه حلی برای رفع این معایب را پیشنهاد می نماییم .

 

 

2 معایب جی آی اس محلی

 

الف عدم امکان به اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات متفاوت بین مراکز مختلف برای استفاده از اطلاعات یکدیگر .

 

ب - نا هماهنگ بودن اطلاعات یکسان بین مراکز مختلف از نظر سیستم مختصات مقیاس تعداد فیلد های توصیفی نام فیلد ها و ...

 

ج -  قابل دسترس نبودن اطلاعات در مکان های دلخواه بدین شرح که اطلاعات و داده ها فقط در مرکز موجود می باشد و خارج از آن ها قابل دسترس نیستند.

 

د دشوار بودن به روز نگه داری اطلاعات در تمام مراکز زیرا که با تغییر در اطلاعات یک مرکز باید تاثیرات آن به تمام مراکز دیگر فرستاده شود و آن ها نیز با اطلاعات جدید تصمیم گیری های خود را اخذ نمایند .

 

 

3 " وب جی آی اس " راه حل رفع معایب جی آی اس محلی

با تعویض تکنولوژی جی آی اس از کلاینت به سرور می توان از تمام امکاناتی که وب در اختیار ما قرار می دهد در راستای گسترش و رفع معایب جی آی اس محلی استفاده نماییم .

این تکنولوژی که " وب جی آی اس " نام دارد علاوه بر رفع معایب سیستم فعلی مزایای زیادی را در اختیار ما قرار می دهد که در زیر از مهمترین عوامل هجرت از " جی آی اس " به " وب جی آی اس " را بیان می کنیم :

 

الف یکپارچه سازی اطلاعات تمام مراکز و جمع آوری آن در یک پایگاه اطلاعاتی مرجع

 

ب امکان ایجاد حق دسترسی های مختلف بر روی پایگاه اطلاعاتی مرجع نسبت به نیاز مراکز و اشخاص

 

ج امکان مدیریت - بروز رسانی و ایجاد تغییرات در پایگاه اطلاعاتی مرجع به صورت سریع و آسان و قابل انعکاس برای تمام استفاده کنندگان

 

د در دسترس بودن اطلاعات از هر جای دلخواه با توجه به وسایلی که قابلیت در یافت اطلاعات از طریق وب را داشته باشند از قبیل : کامپیوترهای شخصی لپ تاپ - پی دی آ موبایل و ...

 

 

 

4 مشکلات هجرت از جی آی اس محلی به وب جی آی اس

با توجه به اینکه قصد جمع آوری اطلاعات مورد نیاز از تمام مراکز تعیین صلاحیت شده و یکپارچه سازی آن ها را داریم باید موارد زیر را رعایت نماییم :

 

الف یکسان سازی سیسم مختصات بین نقشه ها

ب هم مقیاس نمودن نقشه ها

ج همسان سازی شناسه فیلد های متفاوت با داده های یکسان در نقشه های مشابه

د همسان سازی تعداد فیلد ها در بانک های اطلاعاتی یکسان ( فیلترینگ داده ها )

 

5 ساختار  مدل وب جی آی اس

ساختار کلی این تکنولوژی نسبتا ثابت می باشد ولی با توجه به روش های مختلف پیاده سازی آن این ساختار نیز دچار تغییراتی می گردد . ام چهار چوب اصلی بدین گونه می باشد :

الف تکنولوژی های طرف کلاینت

انواع ابزار های مرتبط با وب جهت نمایش داده ها در این قسمت قرار می گیرند که بسیار زیادند . پر کاربردترین ابزار های این بخش در زیر آمده اند :

HTML, JavaScripts

 

ب تکنولوژی های طرف سرور

این تکنولوژی نقشی کلیدی در کل سیستم دارد زیرا که با استفاده از این قسمت کل سیستم مدیریت شده و اطلاعات از بانک اطلاعاتی استخراج و در اختیار کاربران قرار داده می شود .

به بیان دیگر این قسمت با برنامه نویسی سایر بخش های دیگر را فرمان می دهد تا سیستم عمکرد مناسبی داشته باشد . پر کاربردترین ابزار های این بخش در زیر آمده اند :

PHP , ASP .NET , Asp , ColdFusion , JAVA

 

ج تکنولوژی های مدیریت بانک اطلاعاتی

با توجه به اینکه بانک های اطلاعاتی داده های مکانی جی آی اس حجم بسیار بالایی دارند و در صدد نمایش اطلاعات تحت وب هستیم سرعت یکی از مهمترین عوامل انتخاب یک تکنولوژی بانک اطلاعاتی می باشد . پر کاربردترین ابزار های این بخش در زیر آمده اند :

OracleXi , SQL Server , Mysql , Microsoft Access , ( ArcSDE & DBMS )

 

د ابزار های تجاری جی آی اس
این ابزارها در قلب ساختار ما قرا دارند و بدون آنها پردازش داده های مکانی و توصیفی امکان پذیر نخواهد بود .

ما سعی و کوشش خود را بر معرفی و مقایسه و توصیه یک مدل تجاری مناسب برای یک پروژه وب جی آی اس قرارمی دهیم . البته فراموش نکنیم که پارامتر های مختلفی برای این انتخاب از قبیل : سرعت امکانات قدرت پشتیبانی قیمت و ... وجود دارند که ما هدف انتخاب خود را پر کاربرد ترین مدل تجاری قرار داده ایم که ممکن است موارد بالا را به نحوه های مختلفی در خود جای داده باشد .

در زیر پر کاربردترین مدل ها را نام برده ایم که از بررسی بیش از 100 پروژه  وب جی آی اس سال 2004 - 2003 بدست آمده است :

 

در صد استفاده

نام مدل تجاری

ردیف

50

ArcIMS

1

18.5

Map Server

2

10

MapInfo - MapXtreme

3

8.5

Autodesk MapGuid

4

2.8

MapTituid For The WEB

5

4.7

Other Technologies

6

 

با نگاهی گذرا به جدول شماره 1 متوجه می شویم ابزار تجاری ردیف اول از بالاترین سطح استفاده در وب بهره می گیرد .

 

 

6 یک طرح پیشنهادی اجرای پروژه

با توجه به اینکه مهمترین قسمت این پروژه انتخاب یک ابزار مناسب تجاری جی آی اس می باشد و با استناد به حرف های پیشین برای این قسمت از پروژه ابزار زیر را انتخاب می نماییم :

ArcIMS 9.0

و با این انتخاب بقیه تکنولوژی ها را نیز بدین طریق انتخاب می نماییم . قسمت تکنولوژی طرف کلاینت که از ابزار های :

HTML & JavaScripts

استفاده می شود . ابزار تجاری انتخاب شده به شما اجازه استفاده از انواع زبان های برنامه نویسی طرف سرور از جمله :

PHP , ASP .NET , ASP , ColdFusion , JAVA & …

را می دهد که نسبت به تخصص شما و نوع سیستم عامل سرور می توانید گزینه دلخواه را انتخاب نمایید .

در مورد تکنولوژی بانک اطلاعاتی نیز با ابزار مفید "آرک اس دی ای" که با ابزار تجاری "آرک آی ام اس" هماهنگی دارد قادرید به اغلب بانک های اطلاعاتی قوی دنیا متصل گردید که از این جمله می توان به :

OracleXi , SQL Server , Microsoft Access , MySQL & …

اشاره نمود .

 

7 حرف آخر

حالا کافیست موضوعی جهت پیاده سازی پروژه وب جی آی اس بیابید و دست به کار شوید .

همه چیز حاضر است ...

 

نتیجه گیری

با توجه به بررسی انواع روش های مختلف پیاده سازی وب جی آی اس به یک طرح کلی برای این کار دست یافتیم که قابل استفاده برای مقاصد مختلف و در سطح های مختلف می باشد .

ClientSide Technologies : HTML , JavaScripts

ServerSide Technologies : PHP , ASP .NET , ASP , JAVA , ColdFusion

Database Technologies : OracleXi ,SQLServer, MySQL , Access

منابع:علی پور زحمتکش سایتhttp://www.geomatic.ir
برچسب ها : آموزش ،gis ،نرم افزار ،خدمات
ارسال در تاريخ دوشنبه ۸ فروردین ،۱۳٩٠ توسط مهدی فرداد
نظرات شما ()